Poly vztah. Stále přijatelnější alternativa k životu ve dvou

- Komerční sdělení -brilantní

Stále více lidí se hlásí k tomu, že se jim život ve dvou jaksi máli. Jenže na druhé straně se chtějí vyhnout podvádění svého partnera a tak vyloží karty na stůl. Chtějí do party dalších. A to nejen na výlety, zábavu a posezení, ale také sex. Polyamorné vztahy proto nabírají na síle.

Monogamie je ustálený systém, který ale nefunguje každému. Konec – konců i ty nejvyspělejší i nejkulturnější civilizace, jako antický Řím, nebo starověký Egypt na monogamii rozhodně nebazírovali. Důvod je prostý. Nezdála se jim jako zřízení, které se dá vydržet celoživotně. Justin Lehmiller, výzkumný pracovník z Kinseyho institutu dokonce říká: „Výzkum ukazuje, že lidé v monogamních a konsenzuálně nemonogamních vztazích mají podobnou úroveň spokojenosti.“ Takže více lidí ve vztahu rozhodně není překážka, pokud to tak cítí oba.

Více lidí, více lásky
Polyamorný vztah láká stále více lidí. Justin Lehmiller proto říká, že jde hlavně o jedince, kteří potlačili své ego a chuť někoho vlastnit. Naopak mnohem více si projevují úctu, potěšení a těší se ze života. Výhodou je, že se nechtějí omezovat ai tomu druhému dopřejí možnost, jak být šťastný. Chtějí té lásce přihlížet. Nejde totiž prvoplánově o sexuální kontakt. Ale spíš o to, že ne každý může milovat jen jednoho člověka. A v takovém případě je polyamorný vztah záchranou před utrpením z nenaplněné lásky.

Vyhovuje i na sexuální nesoulad
Justin Lehmiller potvrzuje, že velmi častým problémem dvojic je sexuální nesoulad. Ten se odráží také na nespokojenosti se vztahem a špatné atmosféře. Jak říká, pro lásku není nic horšího, než neuspokojený partner. Na druhé straně nevěra přináší stres as ním spojená i zdravotní rizika. Polyamorný vztah je tak řešením často nejen na duši, ale také tělo a stejně návodem, jak může dvojice fungovat, pokud jeden potřebuje sexu více a druhý méně. Třetí osoba může být v tomto případě vykoupením.

Polyamorie má dlouhou historii
Rozhodně se nejedná o výstřelek. Člověk v přirozeném prostředí vždy vyhledával několik partnerů. Dokonce v některých zemích je dodnes povoleno mnohoženství a jsou i kmeny, kde mohou mít ženy více mužů. Monogamie je tak podle Justina Lehmillera jen sociální koncept, který jsme nastavili jako standard. Podobně jako politický systém, do kterého jsme se narodili. Bereme ho jako samozřejmost, ale ne každému musí vyhovovat. Najít proto jiný způsob soužití nemusí být špatné, ani toxické.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora