Kde se vzal Mikuláš? A proč s ním chodí i čert a anděl?

- Komerční sdělení -brilantní

Největší akcí v České republice, která se koná těsně před Vánocemi, je sv. Mikuláš. Chodí v předvečer 5. prosince, a i když to má být slavnostní večer a způsob, jak oslavit začátek adventu, mnohé děti trošičku děsí. Obchází totiž spolu s čerty a anděly.

Tradice sv. Mikuláše

Traduje se, že v předvečer 5. prosince navštíví děti Mikuláš se svými dvěma pomocníky, andělem a čertem. Mikuláš nosí dlouhé vousy, má dlouhé bílé vlasy, na hlavě špičatou červenou čepici s křížem, dlouhý plášť a má s sebou hůl. Mikuláš ví, jestli byly děti během roku hodné nebo jestli přeci jen trochu zlobily. Za svou dobrotu bývají odměněny sladkostmi či malými dárky. Mikuláš děti obvykle vyzve, aby zarecitovaly básničku nebo něco zazpívaly a díky tomu pak mohou dostat od anděla malou pozornost. Pokud mají děti během roku pár černých puntíků, dá jim čert uhlí a brambory. V případě, že má dítě opravdu velký vroubek, čert vyhrožuje, že ho strčí do svého obrovského pytle a odnese do pekla.

Kde najdete Mikuláše a jeho pomocníky?

Mikuláš tradičně obcházel vesnici a navštívil každý dům. Dnes tradice pokračuje, zejména v menších obcích a vesnicích, kde jsou přátelé nebo rodiče připraveni převléci se za Mikuláše, čerta a anděla. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Dříve s ním chodil místo čerta například obecní strážník. A anděl je ze všech Mikulášových společníků nejmladší, asi aby vyvážil hrůzu, kterou může v dětech čert vyvolat. Mikulášská tradice je jakousi přípravou na Vánoce, kdy se dětem hlavně rozdávají sladkosti nebo malé dárky.

Chcete-li udělat radost svým dětem, navštivte hračkářstvína adrese kouzelnehrackarstvi.cz. Můžete zde vybírat menší i větší dárky z velké nabídky kvalitních kreativních hraček.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora