Pátek, 23 února, 2024
Home Rady a Návody Vnitřní látkové rolety jsou vhodné do všech oken rodinných a bytových domů

Vnitřní látkové rolety jsou vhodné do všech oken rodinných a bytových domů

by No name
3 comments

Minimalismus je sice trendy, ale v některých ohledech spíše nevkusný. Prázdná okna nevypadají dobře, určitě byste měli popřemýšlet o závěsech, záclonách nebo roletách. Nejen z estetických důvodů, ale i proto, že sníží množství tepla unikajícího přes okno a vy pak nebudete platit tolik za energie.

Jaké stínění oken zvolit? Možností je řada od žaluzií přes záclony až po rolety. Látkové rolety jsou v posledních letech velmi oblíbené zejména díky tomu, že tvoří překrásný designový prvek v místnosti.

Co si představit pod pojmem látkové rolety?

Látkové rolety byly oblíbené již v historii a dnes se vrací do módy. V dnešní době ovšem vypadají jinak, jsou hezčí, a hlavně praktičtější. Aspoň tedy látkové FOA rolety vám umožní regulovat si světlo v domácnosti.

Látkové rolety jsou jednoduché a vhodné téměř do každé místnosti v bytě, rodinném domě i kanceláři. Dostupné jsou v mnohých barvách, takže je snadno sladíte s interiérem. Zajistí vám soukromí, tepelnou i hlukovou izolaci. Není divu, že mnohé domácnosti jimi nahrazují závěsy, které postupně vychází z módy.

Vnitřní rolety do oken FOA jsou umístěné nahoře na zdi či okně a stahují se dolů buď řetízkem, nebo elektrickým ovládáním. Druhy umístění a látek jsou různé podle toho, jakou variantu si vyberete.

Jaké jsou výhody látkových rolet?

Proč dát přednost právě látkovým roletám před ostatními typy stínění oken? Máme tu pár jasných důvodů.

1. Designový prvek

Žaluzie vám takovou parádu neudělají, zato látkové rolety jsou rozhodně designovým prvkem domova. Takovým, jaký si budete přát. Mají-li být výrazné, vyberte si výraznou barvu. V opačném případě zvolíte třeba béžový či jiný přírodní odstín. Moc pěkně vypadá, když barvu látkových rolet sladíte s barvou dalších prvků v místnosti.

2. 100% krytí skleněné plochy

Látkové rolety kryjí plochu okna ze 100 %, protože v látce nejsou žádné mezery. Když je zatáhnete, neprosvítá ani jediný paprsek slunce. Toho se žaluziemi nedosáhnete. Jde tedy o skvělou volbu pro lidi pracující na směny, kteří se přes den potřebují vyspat, případně pro ty, co mají menší děti spící po obědě.

3. Dobrá hluková i tepelná izolace

Jelikož látková roleta kryje celou plochu skla, funguje skvěle jako tepelná a zvuková izolace. Právě skrze sklo okna uniká z interiéru značné množství tepla. Látková roleta vám tedy může ušetřit v zimě na vytápění a v létě na klimatizaci, protože se uvnitř bude držet stabilní teplota.

4. Montáž je velmi jednoduchá

Montáž rolet FOA zvládnete svépomocí, je velmi jednoduchá. Dostanete je již ve složeném stavu a detailní návod na montáž má výrobce zpracovaný na webu. Stejně tak návod na správné změření rozměru rolety. Žádná odborná asistence není zapotřebí, vše zvládnete vyřešit sami. Firma vyrábí také rolety na míru, pokud máte atypická okna. Rolety padnou do 99,9 % eurooken.

Údržba látkových rolet je hračkou

Záclonu byste hodili do pračky, žaluzie je třeba otírat vlhkým hadříkem, ale jak je to s látkovými roletami? Sice jsou látkové, avšak do pračky nepatří. Nemusíte je vůbec sundávat z okna, klasické čištění zvládnete ve svislé poloze.

Látkové rolety FOA jsou opatřeny antistatickou úpravou, takže prach tolik nepřitahují. Časem ale tato úprava přestane mít efekt, takže se může stát, že na nich začne ulpívat prach. Neděje se to často, protože při stahování a vytahování se ho velká část oklepe. Ten, co zbude, odstraníte klasickou prachovkou či vysavačem na nejnižší výkon.

Nečistoty očistíte suchým nebo vlhkým hadříkem. Bude-li vlhký, nezapomeňte pak roletu nechat vyschnout před srolováním. Můžete použít i jemný čisticí prostředek, avšak jeho účinek si vždy předem vyzkoušejte na nějakém malém, ne příliš viditelném kusu látky rolety. V případě nejhoršího znečištění odneste látkovou roletu do čistírny, neperte ji, nežehlete a nečistěte kartáčem a drsnými předměty.

Jaké varianty látkových rolet jsou k dispozici?

Budete muset zvážit celkem tři aspekty. Za prvé látku, za druhé typ kazety a za třetí ovládání. Vezměme to tedy od začátku, jednoduché to nebude.

Látky rolet

Látek je přes 180, takže budete mít co dělat. Základním vodítkem by vám mělo být, jakou intenzitu světla byste si v místnosti představovali. Třeba do ložnice si lidé obvykle berou látky, které dokáží prostor více zatemnit, zatímco do kuchyně ty, co propustí více světla. Jednotlivé typy máte podrobně popsané na webu. Vždy si prostudujte, zda jsou průhledné, jestli propouští sluneční světlo či jsou plně zatemňující. Roleta je vždy jednobarevná, avšak lze si vybrat žíhanou látku nebo přírodní vzhled, obě dvě vytváří lehký proužkový vzor. Všechny látky jsou vyrobené ze 100% polyesteru kromě přírodní, ta je tvořena z 83 % papírem a ze 17 % polyesterem. Je i trochu tlustší a má mírně vyšší gramáž.

Kazety rolet

Rolety jsou dostupné se třemi variantami kazet, a to otevřenou, POLO a MAXI.

  • U otevřené kazety je celý mechanismus odhalený, na druhou stranu je malá a lehká, dá se umístit pěti různými způsoby. Vyhovuje tedy skoro každému, dostupná je v bílé a hnědé.
  • POLO kazeta je jak pevná, tak lehká, vyrábí se do šířky až 210 cm. Oproti otevřené roletě je přítomná horní hliníková krytka, aby se na roletu neprášilo. Dá se navrtat do okna, stěny a stropu, taktéž je dostupná v bílé a hnědé.
  • MAXI kazeta znamená, že je roleta vlastně celá ukrytá v kazetě, tudíž velmi dobře chráněná proti znečištění a prachu. Jde o nejluxusnější řešení, které se dá navrtat do okna, stěny a stropu, kromě bílé a hnědé se nabízí také ve stříbrné barvě.

Jste-li z toho trochu zmatení, neděste se. Na webu FOA.cz najdete přehlednou tabulku se srovnáním, jak se jednotlivé kazety připevňují, zda mají vodicí silon, jaké jsou minimální a maximální rozměry.

Ovládání rolet

Klasické ovládání je na řetízek, tedy manuální. Rolovat roletu není složité, zvládne to i dítě. Kdo si však chce práci ještě usnadnit, ten si může nechat zhotovit elektrický pohon. Dá se použít ke všem typům kazet a samozřejmě kombinovat se všemi typy látek.

Změřte, co přesně potřebujete

Ve fázi, kdy máte vybráno, je potřeba změřit, jak velké rolety na vaše okna potřebujete. Závisí to i na druhu montáže, podle toho určujete výšku a šířku látky. Rolety se vyrábí na míru, problémem tedy nejsou ani okna nestandardní velikosti, firma myslí i na detaily, dodá vám tedy třeba i řetízek kratší délky. Standardně se rolety vyrábí ve výškách 150 a 240 cm. Šířka bývá od 30 cm do 240 cm.

Vrtáte na okno

V tomto případě se výška rolety rovná výšce rámu okna, to je jednoduché. Šířka pak znamená šířku skla spolu se zasklívací lištou.

Vrtáte do zdi či do stropu

V tom případě změřte výšku celého výklenku a přičtěte deset cm, stejně tak k šířce výklenku přičtěte deset cm.

Vrtáte do stropu výklenku

Při vrtání do stropu výklenku se výška rovná výšce celého výklenku. Pro šířku změřte celý výklenek a odečtěte 5 cm, u MAXI kazety 6 cm.

Dodržené pokyny jsou vizualizované na webu, určitě je dodržujte. Tipy jsou sepsané tak, aby rolety nenarážely na kliku, do špalety apod. Podle daných instrukcí okno zvládly změřit spousty zákazníků před vámi, určitě to půjde i vám. A kdyby ne, stačí zvednout telefon a zavolat, odborníci vám rádi poradí.

Jak se tedy rolety montují?

Domů vám dorazí již složené, takže je to doopravdy jednouché. První roleta vám zcela jistě chvilku zabere, ale poslední už zvládnete nainstalovat za minutu či dvě. Náročnost samozřejmě záleží na tom, zda ji pouze zavěšujete bez vrtání, nebo vrtáte do zdi, stropu, na okno.

  • Úplně nejjednodušší je roletu jenom zavěsit nebo přilepit. Otevřete okno, roletu zavěsíte za vrchní rám, za spodní ji zachytíte pomocí silonu a je hotovo. Výhodou je, že takto připevněnou roletu snadno sundáte a opět nasadíte.
  • Při vrtání na okno se roleta navrtá na horní rám, pro zajištění silonu navrtáte další díl do spodního rámu. Složité to není.
  • Pokud máte roletu určenou pro připevnění do zdi, jen navrtáte kovové plíšky na obou stranách a roletu do nich zacvaknete.
  • Podobně funguje také navrtání do stropu. Navrtáte plíšky a nacvaknete roletu.

Na webu má FOA velmi podrobně připravené manuály na montáž, a to jak v textové podobě, tak ve firmě videa.

Nezbývá než si vybrat látkové rolety k vám domů

Zní to parádně? Prohlédněte si dostupné možnosti, podívejte se, jak skvěle vypadají látkové rolety v interiéru. Pak už zbývá si pouze vybrat ty vaše.

Začněte ale přípravou u vás doma. Spočítejte okna (nezapomeňte na balkonové dveře, na ty se montuje vždy jen jedna roleta), změřte výšku a šířku, zvolte typ kazety a uchycení. Pak popřemýšlejte o barvách a dekorech látky. Vše si v e-shopu vyberte, zadejte správné rozměry a objednejte. Zamyslete se, jestli potřebujete nějaké doplňky. Třeba při montáži do stropu se doporučuje zakoupit také těžítko na ovládací řetízek. Doručení vámi vybraných rolet můžete očekávat do 10 dnů.

Tip: Nemůžete se rozhodnout mezi několika typy látek? Nechte si poslat vzorky zdarma. Objednat si lze až 8 vzorků. Výrobce každopádně doporučuje nejdříve rozhodnout, jakou intenzitu světla v místnosti potřebujete, pak si vybrat barvu a na závěr konkrétní roletu.

Další články autora

3 comments

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články