Neděle, 25 února, 2024
Home Rady a Návody Nejen pro začínající hudebníky: Jak si vybrat klávesy

Nejen pro začínající hudebníky: Jak si vybrat klávesy

by admin
0 Komentář

Klávesy představují oblíbený hudební nástroj. Podle čeho vybrat ty nejlepší? Které se vyplatí pro začínajícího hudebníka?

Klaviatura tvoří základ kvalitních kláves

Klávesy neboli keyboard jsou vhodným hudebním nástrojem pro začátečníky. Hrát se na nich mohou začít učit dokonce i děti. Klávesy nabídnou širokou škálu zvuků. Proto začátečníkům pomáhají se s hrou na hudební nástroj seznámit a dobrou službu prokáží i těm, kteří chtějí nástroj do studia, zkušebny či na pódium. Zvuků na nich mohou být desítky až stovky.

Hodí se tak pro profesionální hu;debníky, kteří s nimi chtějí vystupovat, ale jednoduše i pro ty, kteří si plánují zahrát čistě pro radost. Klávesy představují praktický protějšek piana, pokud si jej z prostorových důvodů doma nemůžete dovolit mít.

Nicméně praktičnost nemusí být tak absolutní. Nejtěžší modely mívají více než 13 kg a při častějším přenášení se tak solidně „pronesou“.

Zcela nejdůležitější je klaviatura. Může být dvojího typu, a to s dynamikou úhozu anebo bez ní. Klávesy s dynamikou úhozu představují dražší alternativu. Platí, že v tomto případě je hlasitost tónu ovlivněna silou stisku. Hraní pak získává na variabilitě.

O čem vypovídá počet kláves a další funkce

Poměrně podstatným parametrem je určitě počet kláves. Běžný klavír nabízí rozsah 7,5 oktávy, což znamená 88 kláves. U kláves je to méně, standardem je 61 kláves. Rozpětí činí v tomto případě 5 oktáv, akustickému klavíru se tak rozsahem určitě nevyrovnají.

Dále je na místě se zaměřit na počet zvukových rejstříků. Rejstřík určuje, jaké zvuky vám vaše klávesy umožní zahrát. Standardně je to mezi 100 až 600 a jedná se o zásadní atribut hlavně pro hráče profesionální. Právě jim totiž slouží rejstříky k obohacení jejich hudební produkce.

Stejně tak záleží i na tzv. polyfonii. Ta určuje, kolik tónů můžete na keyboardu zahrát současně. Platí že čím více jich je, tím kvalitnější zvuk jste schopni z kláves získat. Jednoduše pak vyprodukovaná hudba působí autentičtěji.

Dnes již také velmi často obsahují klávesy doprovody, bicí smyčky a výukové programy, dále také tzv. arpeggio a řadu dalších doplňků.

Další články autora

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články