I tvoje tričko může měnit svět k lepšímu

- Komerční sdělení -brilantní

„Chcete-li opravdu měnit svět, musíte používat jazyk, kterému každý rozumí. A každý rozumí například tričkům.“ Říká product line manager Patagonie Eric Lord. Logické – péřovku máš možná jednu, ale triček má každý kopec. Proto Patagonia věnuje pozornost i takovému obyčejnému kousku oblečení, jako je tričko.

Výrobní proces v textilních továrnách produkuje enormní množství odpadu – tuny odstřižků a nepoužitých kousků látky, které se často prostě jen vyhazují. Ale tyto kousky jsou stejně kvalitní, je to přece tatáž látka, ze které se vyrobilo prvotřídní bavlněné tričko. Není to škoda, aby skončily na skládce?

V Patagonii mají na to jasnou odpověď. Je čas změnit způsob, jakým přemýšlíme o materiálu a nakládáme s ním; je čas změnit materiálové vstupy do výroby a neplýtvat jimi. Převedení těchto předpokladů na hmatatelné výsledky je již na světě. Jmenuje se Responsibili-tee, zodpovědné tričko.

Odstřižky se nejprve sbírají a třídí podle barvy. Potom se rozemelou a vyrobí se z nich příze, ze které se utká nová látka a ušije tričko. A protože jste na toto tričko nepotřebovali vypěstovat ani gram bavlny navíc, ušetřilo se tím nesmírně mnoho vody a energie ve všech jejích podobách. Potřeba barvení látek se snižuje tím, že se používají barevné příze. K bavlně se přimíchává také recyklovaný polyester. Na jedno tričko tak padne cca 5 PET lahví.

Aby celý cyklus zodpovědné výroby dával smysl, všechna trička se stříhají, potlačují a šijí v továrnách s osvědčením Fair Trade Certified™. Dodržování férových kritérií je pro Patagonii klíčové, protože si uvědomují, jak silný dopad má pracovní prostředí na každého jednoho zaměstnance.

Uvědomíme-li si, kolik vody se spotřebuje na výrobu ze surové bavlny v přepočtu na jedno tričko, dostáváme se k závratným milionovým položkám, stejně jako při objemu zrecyklovaného odpadu. A to je přesně ten bod, ze kterého můžeme vidět obrovský environmentální dopad a smysl tak relativně malého rozhodnutí, jako je změna vstupních surovin.

Více pohodlí, méně ekologické zátěže. Více využitých zbytků z bavlny, méně spotřebované vody. Více recyklovaného plastu, méně spotřebovaných ropných surovin. Méně je více a v případě Patagonie to platí bezvýhradně.

Nekupuj si nové věci, pokud je nepotřebuješ. Ale když budeš potřebovat, podpoř takové společnosti, které pracují na dosažení co nejmenší ekologické zátěže při zachování vysoké kvality. Triko Patagonia se ti zato odvděčí dlouhými léty měkoučkého pohodlí.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora