Vánoční stromek je jedinečným symbolem Vánoc a naše sváteční domácnosti zdobí již od nepaměti. Víte ale jak se vánoční stromek stal tradicí?

- Komerční sdělení -brilantní

Historie sahá do dob středověku, kdy symbolizoval život. Je známo, že už v dávných dobách příbytky lidí zdobily větvičky chvojí a jmelí, které mělo mít kouzelnou moc. Lidé si zelenými větvičkami tzn. přivolávali hojnost pro nadcházející rok. Starší ročníky si jistě zase pamatují vánoční stromeček, který visel ze stropu nad slavnostně prostřeným stolem. Trochu jsme pátrali po důvodu a údajně to bylo řešením malých místností, ve kterých se scházela celá rodina a pro vánoční stromek nezbývalo mnoho místa. V minulosti se vánoční stromky zdobily přírodními ozdobami jako například sušeným ovocem, oříšky, případně stužkami.

Současné stromky se výzdobou výrazně liší. Základy zdobení, které dnes známe k nám údajně přišly od křesťanů z Německa i když mnozí odborníci stále neumí určit konkrétní zemi původu. Ozdoby, které používaly byly velmi jednoduché. Jak jsme již zmiňovali stromky často zdobili sušeným ovocem, nebo ozdobami ze dřeva, papíru a slámy. Velmi nápadité byly perníky nebo kousky ovoce zabalené v barevném papíře. Později k výzdobě přibyly dnes takzvané hand-made výrobky a to háčkované nebo štrikované ozdoby. Zimní období je charakteristické dlouhými chladnými večeři a proto se stromky postupně začaly ozdobovat klasickými svíčkami. Atmosféra byla v domácnosti útulnější, ale vedlo to i k častým požárům.

Výzdoba se v posledních letech výrazně zmodernizovala. Na scénu přišlo elektrické osvětlení a skleněné vánoční koule. Dnes v obchodech najdeme vánoční ozdoby od výmyslu světa, různé tvary, materiálová či barevná provedení.

Doba pokročila a vánoční výzdoba se netýká už jen vánočního stromku. Lidé si chtějí moderně ozdobit interiér i exteriér. Středobodem pozornosti je sice vánoční stromek, ale velmi důležité je i jeho okolí. Velice působivé jsou dekorace sladěné s barvou vánočního stromku. Útulně jistě působí podložka pod vánoční stromeček, kterou velmi decentně zakryjete stojan vánočního stromku. Momentálně je velkým trendem a naleznete jej v nejrůznějších provedeních. Podložka pod stromeček vytvoří estetické místo pro uložení a dárků a zároveň bude poutavým prvkem výzdoby

Chcete-li aby vaše Vánoce byly dokonalé, určitě Vás zaujmou vánoční věnce na dveře. Jsou ideální vnější výzdobou a zpestří váš domov. Je jen na Vás, zda zkombinujete přírodní materiály nebo je pro Vás to pravé moderní design. Vánoční věnce na dveře jsou nápaditou dekorací a určitě neuniknou pohledu návštěvy, která k vám právě přichází.

Navštivte stránku svetstromku.cz a nakupte vše potřebné k vánoční výzdobě.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora