Pátek, 23 února, 2024
Home Rady a Návody Umíte správně vybrat sklenku na víno, nebo šampaňské?

Umíte správně vybrat sklenku na víno, nebo šampaňské?

by No name
0 Komentář

Víno je příjemné potěšení, ale také věda. Nejde jenom o to, které zvolit k jakému pokrmu, ale také do jakých sklenek ho nalít! Pokud příště nechcete být za burany, až budete někoho hostit, čtěte dále.

Výběr správného vína záleží na vašich preferencích a na pokrmu, ke kterému ho podáváte. Víno se obecně lije do sklenic s dlouhou stopkou a oblým pohárem. I ty však existují v různých variantách.

Sklenice na bílé a červené víno

Na červené víno se obecně používají sklenice s širším otvorem. Říká se dokonce, že čím více taninu obsahuje, tím kulatější a širší by sklenice měla být. Červené víno totiž potřebuje vzduch, aby mohlo dýchat.

Naproti tomu sklenice na bílé víno může být užší s menším otvorem. Bílé se obvykle podává chlazené, a tak nepotřebuje tolik dýchat. Naopak užší otvor je žádoucí, aby jen tak nevyprchala vůně bouquetu. S tím vším souvisí i fakt, že sklenice na víno se drží za stopku, abyste dlaní víno neohřívali.

Do čeho nalít sekt či šampaňské?

Barva napoví – sekty se obecně podávají v podobných sklenicích jako bílé víno. Jsou úzké a vysoké. Kromě úzkých sklenic s delší stopkou však můžete použít i sklenice ve tvaru misky. A tady pozor. Ve sklenici tvaru misky, kde je otvor velký, rychle vyprchají perlivé bublinky. V úzké sklenici (tzv. flétně) se déle zachová perlivost.

Pro vína i šampaňské platí, že byste měli nalívat cca 1 nebo 1,5 dl. Větší množství by se zbytečně ohřívalo. Snad ani není potřeba dodávat, že sklenice na víno a sekty by měly být vždy čisté, nikoliv broušené, ani zdobené či malované.

A co burčák?

Pro burčák už žádná svazující pravidla neexistují. Tento zkvašený hroznový mošt můžete nalít do libovolné sklenice na víno, a dokonce i do klasických skleniček bez stopky.

Máte ty správné skleničky, ale není do nich co nalít? Podívejte se na víno & destiláty společnosti VD Vinotéky s.r.o.

Další články autora

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články