Neděle, 25 února, 2024
Home Pro Ženy Trápí vás vaginální infekce? Důvodů, proč vás potkala, může být více

Trápí vás vaginální infekce? Důvodů, proč vás potkala, může být více

by admin
0 Komentář

Mnoho z nás se s jistou pravidelností alespoň jednou za rok setkává s infekcí v intimních oblastech našeho těla. Někoho trápí kvasinková infekce, někdo se potýká s častým zánětem močových cest. Vždy jde o život znepříjemňující onemocnění a jeho správnou léčbu bychom neměli rozhodně podceňovat.

Kde se berou vaginální infekce?

V naší pochvě je přirozeně kyselé prostředí. Žije v ní mnoho bakterií a kvasinek, ale i prospěšné typy laktobacilů, a rovnováha mezi nimi je zajištěna kyselým pH. Kyselé prostředí nevyhovuje pro přemnožení virů, kvasinek a bakterií. Rovnováha je ale jemná a může ji narušit mnohé. Stres, užívání antibiotik, strava, viróza, zavlečení škodlivé bakterie ze střeva…

Vaginální infekce se tak může objevit velmi často a je jich hned několik druhů. Nejčastější je kvasinková infekce neboli kandidóza. Říká se jí i vaginální mykóza a způsobují ji kvasinky Candida Albicans. Kvasinky se přemnoží např. z důvodu změny pH v pochvě, kvůli antibiotikům atd. Pozorujeme pak hrudkovitý výtok, velké svědění vulvy, bolesti při pohlavním styku… V lékárně jsou dostupná antimykotika, také intimní gely pro ženy, které obnovují správné pH. Vhodné je i zavádění nebo užívání laktobacilů.

Další je bakteriální infekce, která se projevuje výtokem s nepříjemným zápachem a žlutozelenou barvou. Způsobují ji bakterie ze střeva nebo kůže. Často se setkáváme s bakteriální vaginózou, která se projevuje „rybím“ zápachem především po styku, při menstruaci nebo ráno.

Další je virová infekce, nejčastěji je původcem Herpes vir. Projevuje se podobně, jako když máme opar na rtu, tedy svědivým až bolestivým pocitem na genitálu, vysetím bolestivých puchýřků. Herpes se šíří podél nervových vláken a pH nebo jiné prostředí v pochvě je neovlivňuje.

Pokud vás postihne zánět močových cest, možná jste chvíli před ním řešili právě vaginální infekci. Často jdou ruku v ruce.

V lékárně koupíte mnoho preventivních prostředků i prostředků, které vám pomohou při akutním svědění nebo pálení pochvy. Pokud se ale nemoci vracejí, je dobré navštívit lékaře, který provede podrobné vyšetření. Pak bude léčba nejúčinnější. Často je potřeba změnit i životní styl, vynechat cukry, alkohol, bílé pečivo… Více na gynella.com.

Další články autora

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články