Neděle, 22 září, 2024
Home Rady a Návody Mohou mít doma fonendoskop i lidé, kteří nejsou lékaři?

Mohou mít doma fonendoskop i lidé, kteří nejsou lékaři?

by admin
0 Komentář

Fonendoskop je zařízení, které používají mnozí lékaři, zdravotními sestry a studenti při ošetřovatelství k poslechu vnitřních zvuků lidského těla. Jedná se o zvuky spojené se srdcem, střevy, plícemi. Poslouchá se ale i průtok krve v tepnách a žilách. Lze jej použít nejen na lidi, ale i na zvířata.

Neexistují žádná omezení vztahující se k tomu, kdo může vlastnit fonendoskop. Fonendoskopy samy o sobě nediagnostikují lidi, je potřeba vědět, jak fungují, a podle toho to, co slyšíme, hodnotit. Zdravotnický personál je vyškolen, ale každý se může naučit, jak fonendoskop používat, a to klidně i na sobě.

Co pozná lékař díky fonendoskopu?

Lékař může hledat abnormální zvuky v srdci či plicích v závislosti na informacích, jež klient uvádí zdravotní sestře či přímo lékaři. Hledá přirozený zvuk, který zdravé srdce vydává. Místo toho však může být slyšet zvuk podobný syčení. V takovém případě je nutné pacienta dále vyšetřit.

Při poslechu plic by měl lékař slyšet zvuk dýchání, podobný tomu, když někdo dýchá do hrnku. Může být ale slyšet nepříjemné sípání nebo dokonce praskání, což by mohlo naznačovat, že pacientovy plíce nejsou zdravé.

Poznejte důkladně fonendoskop

Než se naučíte, jak fonendoskop funguje, je důležité porozumět částem, které ho tvoří. Mezi ně patří membrána, což je kulatá kovová část na konci, jež detekuje nízké zvuky. Zvonek je malá část membrány, která detekuje vysoké zvuky. Nechybí ani trubice, která přenáší zvuk z membrány do sluchátek. Na fonendoskopu najdete i sluchové trubice ve středu sluchátek, které umožňují proudění nízkofrekvenčních zvuků. Sluchátka na špičce fonendoskopu blokují vnější zvuky a zároveň stále přijímají zvuk z membrány.

Použití fonendoskopu

Až poté, co pochopíte význam různých zvuků, jež slyšíte, můžete nástroj používat. Čím vyšší je kvalita fonendoskopu, tím lepší je pravděpodobnost, že dobře slyšíte. Jednotrubkové fonendoskopy jsou upřednostňovány před dvoutrubkovými, protože trubice u dvoutrubicových modelů mají tendenci se o sebe třít, což při poslechu ruší. Pokud klepnete na membránu a nevychází žádný zvuk, trubice zřejmě netěsní.

Sluchátka musí směřovat dopředu a těsně přiléhat k uším. V opačném případě neuslyšíte zvuky zřetelně. Zkontrolujte i napnutí sluchátek, abyste se ujistili, že nejsou příliš těsná nebo příliš volná. I to může ovlivnit, zda uslyšíte nebo ne.

Vyberte si vhodný typ pro vás podle účelu, ke kterému bude používán. Dodávají se v několika velikostech – pro děti i dospělé. Najděte si klidné místo, abyste nebyli rušeni okolními zvuky. Vždy se ujistěte, že používáte fonendoskop na holé kůži. Jen tak budete slyšet správně.

Několik způsobů použití fonendoskopu

Naslouchání srdci – Pokud posloucháte své srdce, umístěte fonendoskop na levou horní část hrudníku, kde se spojují 4. a 6. žebro. Jemně zatlačte na fonendoskop mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Po dobu jedné minuty se zaměřte jen na tlukot srdce. Při běžném dýchání byste měli být schopni slyšet normální srdeční ozvy.

Vypočítejte počet srdečních tepů za minutu, které slyšíte. Dospělý nebo dítě ve věku 10+ let, mají typickou tepovou frekvenci 60 – 100 tepů za minutu. Pro dobře trénované sportovce je normální klidová tepová frekvence 40 – 60 tepů za minutu. Poslouchejte neobvyklé zvuky při počítání počtu úderů srdce. Cokoli jiného než tzv. zvuk „lub dub“, je zvláštní zvuk.

Pokud uslyšíte syčivý zvuk, můžete mít srdeční šelest. To je porucha způsobená příliš rychlým tokem krve přes chlopně. V takové situaci byste měli navštívit lékaře.

Poslech plic – Umístěte fonendoskop na horní polovinu hrudníku, poté jej přesuňte ke střední klavikulární linii hrudníku. Nakonec ještě dál ke spodní straně hrudníku. Poslouchejte pravidelné zvuky dýchání. Pokud zaslechnete neobvyklé zvuky, jako je sípání, syčení, bublání nebo chrochtání, je důležité nechat se vyšetřit více.

Sípání je vysoký zvuk vydávaný např. lidmi s astmatem. Je slyšet při výdechu a někdy i při nádechu. Tyto zvuky jsou často slyšet i bez fonendoskopu.

Další články autora

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články