Neděle, 25 února, 2024
Home Rady a Návody Měli bychom děti chválit, nebo ne? A proč ve výchově nastavit pevná pravidla?

Měli bychom děti chválit, nebo ne? A proč ve výchově nastavit pevná pravidla?

by admin
0 Komentář

Někteří rodiče mohou tápat v otázce toho, zda je lepší děti chválit, či nikoliv. Zajímá vás, jaký přístup je správný a proč? A proč je tak důležité nastavit ve výchově pevná pravidla?

Ne každá pochvala je srovnatelná

U některých rodičů se můžete setkat s tím, že své ratolesti chválí prakticky za nic. Případně že se děti stávají v podstatě závislými na pochvale a bez ní neudělají nic. Obě tyto situace ovšem nejsou zcela ideální.

Děti pochvalu potřebují, ale musí být za co je pochválit. V podstatě pro ně pochvala znamená takové potvrzení toho, že to, co dělají, dělají správně. Ostatně pochvala je v určitém slova smyslu důležitá i pro nás dospělé, i když to může znamenat třeba peněžitou prémii v práci. 

A kdy tedy k pochvale přistoupit? Jednoduše tehdy, když dítě udělá něco, co se mu opravdu povede. Nebo také v momentě, kdy se v nějaké činnosti zlepší, například ve škole. V takovém případě je na místě jej pochválit a v podstatě jej pobídnout k tomu, aby se ještě více snažilo. 

TIP: Trápí vás problémy s pravopisem u dětí? Začněte je řešit včas a zjistěte, jak je překonat. 

Pravidla a výchova k sobě neodmyslitelně patří

Pravidla doprovází celý náš život. Prolínají se nejen ve škole, ale i později v práci či v každodenním životě. Pokud například řídíme, musíme se řídit pravidly silničního provozu. Všechna tato pravidla jsou přitom trvalá a neměnná. Jen si představte, co by se stalo, kdyby každý den platila jiná pravidla. Jen těžko byste si troufli na takovou silnici vyrazit.

A stejně tak by tomu mělo být i ve výchově. I v tomto ohledu je pro děti (ale i dospělé) velmi důležité mít nastavená pravidla, kterými se budete společně řídit. Taková pravidla samozřejmě můžete změnit, nicméně změna by měla být spíše dlouhodobá. Není na místě ke změně přistupovat každý den, jelikož pak v podstatě ztrácejí svůj smysl. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz

Další články autora

Zanechat komentář

Lifestyle magazín Pro Ženu, vám poradí s módou, krásou a zdravím. Nechte se inspirovat příběhy impozantních žen a najít tipy na výlety, vaření a zábavu., Pak je magazín Pro Ženu ten pravý časopis pro vás!

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články