Kdy ve vztahu zpozornět, abyste se ubránili manipulátorovi či toxické žárlivosti?

- Komerční sdělení -brilantní

Partnerské vztahy mají různé podoby a také fáze. Pokud však narazíte na žárlivce, pro kterého je tato emoce jedna ze základních stránek fungování ve vztahu, asi byste se měli mít na pozoru.

Žárlivost mnozí označují za zdravou součást vztahu a v jisté míře ji schvalují i ​​odborníci. Potom je zde však i žárlivost, která dostává přívlastek toxická. Často se pojí s manipulací a citovým vydíráním. Kdy zpozornět, že jsme se ocitli v takovém vztahu?

Podle párové koučky Janetty Šimkové si to obvykle uvědomíme při porovnávání. „Když jsme pozorní vůči vnímání a prožívání, tak si umíme porovnat období předtím a teď. Pokud je člověk, kterého máme po boku velmi toxický, ten kontrast bude veliký. Například jsme byli v pohodě, uvolnění a najednou to nejsme my. Nebo nám i lidé říkají, já tě nepoznávám. Děje se něco,“ popsala Šimková v jedné z epizod pořadu Jde o nás.

Nevěra je jako velká rána na vztahu. Jen ji obvázat a nechat tak nestačí
„Projeví se to i ve verbálním projevu. O některých věcech budeme možná mluvit méně, o některých nebudeme mluvit vůbec, ačkoli předtím bychom tak učinili. To nám obvykle dává informaci, že něco není v pořádku. A toto bychom měli zkoumat, neměli bychom nad tím mávnout rukou. Nebagatelizovat to, neříkat si, že možná jen já přeháním, že se necítím sama/sám sebou,“ pokračovala Šimková, která se potýká v rámci své práce s mnoha páry, ale také jednotlivci, kteří ve vztazích prožívají náročnější momenty. Psycholog Matej Štepita, který ji v pořadu Jde o nás doplnil, dodal, že jasným signálem je, pokud se najednou cítíme být omezováni.

„Pokud najednou věci, které jsou pro člověka přirozené, má u nich nějakou zábranu, nebo mu v nich brání už ten dotyčný partner. Vyhrocenější jsou ještě více signály, pokud například nastane situace, že vás nechce partner či partnerka pouštět ven, neboť překáží to, že chodíte do práce. Nebo se objevují časté poznámky tímto směrem, snaží se omezit nebo sledovat kontakty s jinými mimo váš vztah,“ jmenoval psycholog. Upozornil také na to, že v tomto případě se často objevuje projekce. Tedy že žárlivý partner či manipulátor vyčítá tomu druhému zejména to, co sužuje (nebo často definuje) jeho samotného a jeho emocionální chování.

Více o žárlivosti ve vztazích se dozvíte, podíváte-li se na epizodu pořadu Jde o nás, která vznikla v rámci nového projektu televize Pravda v roce 2021. Další epizody najdete i zde.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora