Jak vybrat jógamatku

- Komerční sdělení -brilantní

Jóga je oblíbenou aktivitou mnoha lidí. Pokud jste jí sami dosud takzvaně nepřišli na chuť, máme pro vás důvody, proč se do cvičení pustit. Navíc se v následujícím textu dozvíte, co všechno budete na jógu potřebovat.

Jaké výhody má jóga

Jóga je druhem cvičení, které je vhodné pro každého. Mnoho lidí navíc pracuje i s jejím duchovním přesahem a považuje ji za cestu k sebezdokonalení a vnitřnímu rozvoji. Jóga totiž zahrnuje i dechová cvičení a meditaci.

Z hlediska jógy jako sportovní aktivity můžeme tento soubor praktik využít především pro posílení rovnováhy, stability a koordinace. Jóga značně zvyšuje celkovou ohebnost těla.

Každá jógová pozice má své individuální přednosti a může mít vliv na nervový, endokrinní, kardiovaskulární, lymfatický, zažívací, respirační, močový a pohlavní systém lidského těla.

Pravidelným cvičením dochází k uvolnění svalů a úlevě od bolesti. Patrné je to zejména u bolestí zad, jež jsou častým důsledkem pasivního životního stylu doprovázeného častým sezením.

Zejména ženy ocení i to, že jóga může být cestou, jak bojovat s nadbytečnými kilogramy. Intenzitou pálení kalorií se sice nevyrovná klasickým aerobním aktivitám, nicméně jóga blahodárně působí na trávení a pomáhá prostřednictvím ovlivnění našeho hormonálního systému i omezit naše chutě.

Co budete potřebovat pro cvičení jógy

Jóga je nenáročnou aktivitou, kterou můžete provozovat pohodlně i u sebe doma. Cvičit navíc můžete kdykoli během dne. Důležitá je pouze pravidelnost, s níž bychom měli i tento pohyb zařadit do své pravidelné rutiny.

Poměrně nenáročná je jóga i na další vybavení. Potřebovat budete v podstatě jen jógamatku, což je speciální podložka na cvičení. Určitě je důležitá pro jednotlivé pozice vsedě a vleže. Cviky vestoje teoreticky zvládnete i bez podložky.

Pořízení jógamatky vám však zajistí dostatečný komfort a v případě, že chodíte cvičit do jógového studia je vlastní podložka rovněž otázkou hygieny.

Jak vybrat jógamatku

A pozor, skutečně se bavíme o speciální podložce určené přímo na jógu. V čem je jógamatka jiná než obyčejné cvičební podložky? Klasická podložka na cvičení je silnější a charakterizuje ji vyšší pružnost.

Tloušťka

Jógamatky se vyrábějí tenčí, neboť jejich tlumivý efekt není požadován, jóga není intenzivně dynamickou aktivitou. Nicméně i mezi jednotlivými produkty existují rozdíly.

Právě tloušťka je dokonce jedním ze stěžejních faktorů, který byste u konkrétního produktu měli před nákupem zohlednit. A to s ohledem na typ jógy. Platí, že čím pomalejší cvičení je, tím by měla být jógamatka měkčí.

Nejměkčí jógamatky se vyznačují tloušťkou 6 mm. Silnější podložky mají kolem 3–4 mm a jsou stále velmi pohodlné a zároveň bezpečné. Počítat ale musíte s vyšší hmotností. Cestovní podložky jsou proto naopak tenké a mají pouze 1 mm.

Materiál

Druhým podstatným aspektem je materiál. Lze říci, že nejčastější alternativou je u dnešních výrobců PVC. Nabízí příjemný pocit na dotek, snadnou údržbu i příznivou cenu.

Alternativami může být i přírodní korek nebo juta. Ty se od sebe liší vlastnostmi povrchu, juta je drsnější a tvrdší, proto se hodí pro pokročilé cvičence. K ekologickým materiálům se dále řadí například přírodní kaučuk.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora