Akné, pupínky, beďary, uhry, boláky, černé tečky. Spousty názvu pro velké utrpení zejména náctiletých. Bohužel toto onemocnění není jen záležitostí dospívajících. Mnoho dospělých žen se potýká s nevzhlednými pupínky a černými tečkami, což může být velmi frustrující a má velký dopad na sebevědomí.
Málokdo si ale uvědomuje, že tento kožní problém není o estetice, ale jedná se o chronické onemocnění, které v nejvážnějších případech vyžaduje antibiotickou léčbu. V běžných situacích stačí správná péče o pleť, změna životního stylu, především jídelníčku. Jaké faktory mají vliv na vznik červených skvrn a nevzhledných a bolavých pupínků?
Proč se objevuje akné i v dospělosti?
Akné je nejvíce spojováno s hormonálními změnami během dospívání, ale může se objevit rovněž v dospělosti. U dospělých žen se kožní problémy zesilují v době hormonálních výkyvů, především před menstruací, v době těhotenství a šestinedělí či menopauzy. Hormony ovlivňují vznik zánětů v kůži, což v kombinaci s rozšířením bakterií po povrchu vede ke vzniku různých typů akné.
Další hormony v těle, které ovlivňují zánětlivé reakce, souvisí se spánkem, únavou a stresem. Vlivem zmíněných činitelů dochází k vyplavování hormonu kortizolu, který taktéž způsobuje záněty, proto je třeba pro krásnou pleť změnit celkově životní styl.
Správná každodenní péče o pleť
Co se radí teenagerům v době dospívání při péči o pleť? Především ji pravidelně čistit, a to samé pravidlo platí i v dospělosti. Nezbývá čas na rutinu? Pak není divu, že se objevují rudé pupeny na tvářích a čele, protože pleť se přirozeně mastí a kožní maz spolu s nečistotami a bakteriemi se dostává do kožních buněk, kde se rozvine zánět. Reakcí je pak pupínek, který se nedoporučuje mačkat, protože se infikuje ještě větší plocha kůže.
Pleť se proto musí čistit ráno a večer jemnými kosmetickými prostředky, které neobsahují agresivní látky a kyseliny způsobující vysušování. Naopak pleť se musí po vyčištění ještě hydratovat, aby zůstala pružná.
Jídelníček hraje prim
Strava hraje významnou roli v celkovém zdraví našeho těla včetně pleti. Potraviny bohaté na cukry a nezdravé tuky mohou zhoršovat záněty a vést k rozvoji akné. Jaké potraviny jsou pro pleť nejhorší?
- rafinované cukry, sladkosti, cukrovinky, bonbony, sušenky zvyšují hladinu cukru v krvi a podporují rozvoj zánětů;
- tuky, trans-tuky, tučné mléčné výrobky, tučné maso, masité produkty, uzeniny podobně jako cukry vedou k zánětlivým reakcím, k tomu způsobují kilogramy navíc;
- mléčné výrobky u některých citlivých jedinců zhoršují stav pokožky a způsobují akné, v takovém případě je vhodné volit rostlinné alternativy.
Na čem naopak jídelníček musí stát? Základem musí být obiloviny, zelenina, ovoce, libové maso a ryby, vejce, ořechy a semínka, zdravé tuky v podobě panenského olivového olej. Vhodné je kombinovat pokrmy tak, aby jejich glykemický index byl nižší až střední intenzity, současně doplňovat vitamíny C a E, z minerálů pak zinek, který působí protizánětlivě. Denně je také třeba vypít alespoň osm velkých sklenic čisté vody.
Pohyb, spánek a méně stresu
Být fyzicky aktivní je důležité pro zdraví, přičemž pohyb na čerstvém vzduchu čistí a okysličuje též pleť. Negativně může ovlivnit kůži nedostatek spánku, proto se radí dodržovat spánkový režim a odpočívat alespoň sedm hodin denně. Faktorem ovlivňujícím psychiku i fyzickou stránku je pak stres, při jehož dlouhodobém působení se vyplavuje nadměrné množství kortizolu, což způsobuje zhoršení stavu pleti. Pomohou ale různé relaxační metody, wellness procedury nebo poslech hudby nebo čtení knih.